# PFRA.300.2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PFRA.300.2
- **Manufacturer:** Schurter Inc.
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** PTC Resettable Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pfra-300-2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pfra-300-2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 3 A
- **Height:** 0.720" (18.30mm)
- **Lead Spacing:** 0.201" (5.10mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Resistance:** 80 mΩ
- **Size:** 0.472" L x 0.118" W (12.00mm x 3.00mm)
- **Time to Trip:** 10.8 s
- **Type:** Polymeric
- **Voltage:** 30V