# PFRA.135.3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PFRA.135.3
- **Manufacturer:** Schurter Inc.
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** PTC Resettable Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pfra-135-3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pfra-135-3#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.35 A
- **Height:** 0.744" (18.90mm)
- **Lead Spacing:** 0.201" (5.10mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Resistance:** 170 mΩ
- **Size:** 0.350" Dia x 0.118" T (8.90mm x 3.00mm)
- **Time to Trip:** 7.3 s
- **Type:** Polymeric
- **Voltage:** 30V