# PFLOW4008-10SLPM-ONET6-IOL-AIR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PFLOW4008-10SLPM-ONET6-IOL-AIR
- **Manufacturer:** Angst+Pfister Sensors and Power AG
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Flow Sensors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pflow4008-10slpm-onet6-iol-air
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pflow4008-10slpm-onet6-iol-air#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Flow Sensor Type:** Air, Gas
- **Material:** Aluminum
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 55°C
- **Port Size:** 6mm
- **Sensing Range:** 10 SLPM
- **Switch Function:** IO-Link, Analog 0 ~ 10V
- **Voltage:** 12V ~ 30V