# PFG.3B.308.CYMD92Z
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PFG.3B.308.CYMD92Z
- **Manufacturer:** LEMO
- **Category:** Circular Connectors
- **Subcategory:** Circular Connector Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pfg-3b-308-cymd92z
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pfg-3b-308-cymd92z#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Opening:** 0.303" ~ 0.362" (7.70mm ~ 9.20mm)
- **Color:** Silver
- **Connector Type:** Receptacle, Female Sockets
- **Contact Finish:** Gold
- **Current Rating (Amps):** 13A
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Features:** Backshell
- **Ingress Protection:** IP50 - Dust Protected
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Feature:** Front and Rear Side Nut
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line); Panel Mount
- **Number of Positions:** 8
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 250°C