# PFE5KR600E
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PFE5KR600E
- **Manufacturer:** Ohmite
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chassis Mount Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pfe5kr600e
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pfe5kr600e#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coating, Housing Type:** Ceramic
- **Composition:** Wirewound
- **Lead Style:** Solder Lugs
- **Mounting Feature:** Brackets
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 350°C
- **Power (Watts):** 1109W
- **Resistance:** 600 mΩ
- **Temperature Coefficient:** ±500ppm/°C
- **Tolerance:** ±10%