# PFE1300-48-054NA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PFE1300-48-054NA
- **Manufacturer:** Bel Power Solutions
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pfe1300-48-054na
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pfe1300-48-054na#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CB, cCSAus, CE, NEMKO
- **Current:** 26.8 A
- **Efficiency:** 94%
- **Mounting Type:** Rack Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 45°C
- **Power (Watts):** 1300W
- **Size:** 12.66" L x 2.15" W x 1.57" H (321.5mm x 54.5mm x 40.0mm)
- **Type:** Front End
- **Voltage:** 4.242 kV