# PFE1100-12-054RA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PFE1100-12-054RA
- **Manufacturer:** Bel Power Solutions
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pfe1100-12-054ra
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pfe1100-12-054ra#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, NEMKO
- **Current:** 3.3 A
- **Efficiency:** 94%
- **Mounting Type:** Rack Mount
- **Number of Outputs:** 2
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 1100W
- **Size:** 14.28" L x 2.15" W x 1.57" H (362.7mm x 54.5mm x 40.0mm)
- **Standard Number:** 62368-1
- **Type:** Front End
- **Voltage:** 5V