# PFDF.050.2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PFDF.050.2
- **Manufacturer:** Schurter Inc.
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** PTC Resettable Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pfdf-050-2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pfdf-050-2#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/48/6-/35/486-3530-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/48/6-/35/486-3530-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 550 mA
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Resistance:** 1 Ω
- **Size:** 0.200" L x 0.180" W (5.08mm x 4.58mm)
- **Thickness (Max):** 0.043" (1.09mm)
- **Time to Trip:** 3 s
- **Type:** Polymeric
- **Voltage:** 60V