# PFC250-1015
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PFC250-1015
- **Manufacturer:** Bel Power Solutions
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pfc250-1015
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pfc250-1015#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE
- **Current:** 18.3 A
- **Efficiency:** 75%
- **Features:** Adjustable Output, PFC, Remote Sense, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 250W
- **Size:** 8.50" L x 4.75" W x 2.00" H (215.9mm x 120.7mm x 50.8mm)
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 2.6 kV