# PFC2225BNP-451
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PFC2225BNP-451
- **Manufacturer:** SUMIDA CORP
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pfc2225bnp-451
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pfc2225bnp-451#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 10A
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 8.5mOhm
- **Height (Max):** 1.063" (27.00mm)
- **Inductance @ Frequency:** 450 µH @ 1 kHz
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Lines:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.984" L x 0.787" W (25.00mm x 20.00mm)