# PFC10-100RF1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PFC10-100RF1
- **Manufacturer:** Riedon
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pfc10-100rf1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pfc10-100rf1#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/69/6-/14/696-1420-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Features:** Current Sense, Pulse Withstanding
- **Height:** 0.041" (1.05mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 25W
- **Resistance:** 100 Ω
- **Size:** 0.472" L x 0.323" W (12.00mm x 8.20mm)
- **Supplier Device Package:** PFC10
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%