# PFC-W0805LF-03-1152-B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PFC-W0805LF-03-1152-B
- **Manufacturer:** TT Electronics/BI
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pfc-w0805lf-03-1152-b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pfc-w0805lf-03-1152-b#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thin Film
- **Features:** Anti-Sulfur, Moisture Resistant
- **Height:** 0.026" (0.66mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 150°C
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance:** 11.5 kΩ
- **Size:** 0.081" L x 0.050" W (2.06mm x 1.27mm)
- **Supplier Device Package:** 0805
- **Temperature Coefficient:** ±25ppm/°C
- **Tolerance:** ±0.1%