# PFC.M0.4GL.CC39GZ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PFC.M0.4GL.CC39GZ
- **Manufacturer:** LEMO
- **Category:** Circular Connectors
- **Subcategory:** Circular Connector Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pfc-m0-4gl-cc39gz
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pfc-m0-4gl-cc39gz#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Opening:** 0.106" ~ 0.154" (2.70mm ~ 3.90mm)
- **Color:** Gray
- **Connector Type:** Plug, Male Pins
- **Contact Finish:** Gold
- **Current Rating (Amps):** 8A
- **Fastening Type:** Push-Pull, Detent Lock
- **Features:** Backshell
- **Ingress Protection:** IP64 - Dust Tight, Water Resistant
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **Number of Positions:** 4
- **Operating Temperature:** -50°C ~ 90°C