# PF40281BX-000U-A99
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PF40281BX-000U-A99
- **Manufacturer:** SUNON
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pf40281bx-000u-a99
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pf40281bx-000u-a99#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 31.3 CFM (0.876m³/min)
- **Approval Agency:** CE, CUR, TUV, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart
- **Noise:** 62.0dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 10.8 W
- **RPM:** 22000 RPM
- **Size:** Square - 40mm L x 40mm H
- **Static Pressure:** 2.810 in H2O (700.0 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.093 lb (42.18 g)
- **Width:** 28.00mm