# PF2472-4K3F1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PF2472-4K3F1
- **Manufacturer:** Riedon
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pf2472-4k3f1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pf2472-4k3f1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thin Film
- **Features:** Current Sense, Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
- **Height:** 0.787" (20.00mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 100W
- **Resistance:** 4.3 kΩ
- **Size:** 0.630" L x 0.189" W (16.00mm x 4.80mm)
- **Supplier Device Package:** TO-247
- **Temperature Coefficient:** ±50ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%