# PF2203-2R7F1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PF2203-2R7F1
- **Manufacturer:** Riedon
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pf2203-2r7f1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pf2203-2r7f1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thin Film
- **Features:** Current Sense, Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
- **Height:** 0.591" (15.00mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 35W
- **Resistance:** 2.7 Ω
- **Size:** 0.417" L x 0.177" W (10.60mm x 4.50mm)
- **Supplier Device Package:** TO-220
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%