# PF1262-15RF1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PF1262-15RF1
- **Manufacturer:** Riedon
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pf1262-15rf1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pf1262-15rf1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thin Film
- **Features:** Current Sense, Flame Proof, Safety
- **Height:** 0.472" (12.00mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 175°C
- **Power (Watts):** 20W
- **Resistance:** 15 Ω
- **Size:** 0.335" L x 0.122" W (8.50mm x 3.10mm)
- **Supplier Device Package:** TO-126
- **Temperature Coefficient:** ±50ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%