# PF0601.103NL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PF0601.103NL
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pf0601-103nl
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pf0601-103nl#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/91/82/47/9182479-553-3642-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.1A
- **Current Rating (Amps):** 1.1 A
- **DC Resistance (DCR):** 135mOhm Max
- **Frequency:** 31MHz
- **Height:** 0.118" (3.00mm)
- **Inductance:** 10 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 130°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.272" L x 0.256" W (6.90mm x 6.50mm)
- **Tolerance:** ±20%