# PF0581.333NLT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PF0581.333NLT
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pf0581-333nlt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pf0581-333nlt#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.3A
- **Current Rating (Amps):** 1.3 A
- **DC Resistance (DCR):** 115mOhm Max
- **Height:** 0.174" (4.42mm)
- **Inductance:** 33 ÂµH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.406" L x 0.367" W (10.32mm x 9.32mm)
- **Tolerance:** Â±10%