# PF0580.123NLT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PF0580.123NLT
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pf0580-123nlt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pf0580-123nlt#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1A
- **Current Rating (Amps):** 1 A
- **DC Resistance (DCR):** 160mOhm Max
- **Height:** 0.137" (3.48mm)
- **Inductance:** 12 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.185" L x 0.165" W (4.70mm x 4.20mm)
- **Tolerance:** ±15%