# PF0560.333NLT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PF0560.333NLT
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pf0560-333nlt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pf0560-333nlt#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/55/3-/17/553-1754-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 2.3A
- **Current Rating (Amps):** 2.2 A
- **DC Resistance (DCR):** 93mOhm Max
- **Frequency:** 14MHz
- **Height:** 0.157" (4.00mm)
- **Inductance:** 33 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.409" L x 0.406" W (10.40mm x 10.30mm)
- **Tolerance:** ±25%