# PF0465.473NLT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PF0465.473NLT
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pf0465-473nlt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pf0465-473nlt#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 950mA
- **Current Rating (Amps):** 950 mA
- **DC Resistance (DCR):** 140mOhm Max
- **Frequency:** 14MHz
- **Height:** 0.205" (5.20mm)
- **Inductance:** 47 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.283" L x 0.283" W (7.20mm x 7.20mm)
- **Tolerance:** ±20%