# PF0033/15/28
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PF0033/15/28
- **Manufacturer:** BULGIN COMPONENTS
- **Category:** AC Power Connectors
- **Subcategory:** Power Entry Modules (PEM)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pf0033-15-28
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pf0033-15-28#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/70/8-/13/708-1333-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Accomodates a Fuse:** Yes (Fuse Not Included)
- **Approval Agency:** CSA, UL
- **Connector Style:** IEC 320-C14
- **Connector Type:** Receptacle, Male Blades - Module
- **Current Rating:** 10A
- **Filter Type:** Unfiltered - Commercial
- **Fuse Holder, Drawer:** Drawer Included, Twin Fused
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Panel Mount, Snap-In
- **Number of Positions:** 3
- **Panel Cutout Dimensions:** Rectangular - 27.30mm x 31.12mm
- **Panel Thickness:** 0.059" (1.50mm)
- **Termination:** Solder
- **Voltage Rating:** 250VAC