# PF0011/10/48
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PF0011/10/48
- **Manufacturer:** BULGIN COMPONENTS
- **Category:** AC Power Connectors
- **Subcategory:** Power Entry Modules (PEM)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pf0011-10-48
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pf0011-10-48#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Accomodates a Fuse:** Yes (Fuse Not Included)
- **Approval Agency:** CSA, ENEC, UL, VDE
- **Connector Style:** IEC 320-C14
- **Connector Type:** Receptacle, Male Blades - Module
- **Current Rating:** 10A
- **Filter Type:** Unfiltered - Commercial
- **Fuse Holder, Drawer:** Drawer Included
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Panel Mount, Snap-In
- **Number of Positions:** 3
- **Panel Cutout Dimensions:** Rectangular - 27.30mm x 31.12mm
- **Panel Thickness:** 0.039" (1.00mm)
- **Termination:** Quick Connect - 0.189" (4.8mm)
- **Voltage Rating:** 250VAC