# PES2200-12-080NA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PES2200-12-080NA
- **Manufacturer:** Bel Power Solutions
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pes2200-12-080na
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pes2200-12-080na#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/45/48/12454843-179-3094-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CB, CE
- **Current:** 183 A
- **Efficiency:** 95%
- **Features:** Adjustable Output, Load Sharing, PFC, Remote Sense, Standby Output
- **Mounting Type:** Rack Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 55°C
- **Power (Watts):** 2196W
- **Size:** 7.68" L x 3.15" W x 1.57" H (195.0mm x 80.0mm x 40.0mm)
- **Type:** Front End
- **Voltage:** 4.242 kV