# PEL90206-61SMAM
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PEL90206-61SMAM
- **Manufacturer:** LAIRD TECHNOLOGIES
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pel90206-61smam
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pel90206-61smam#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Panel
- **Frequency (Center:** 915MHz
- **Frequency Group:** UHF (300MHz ~ 1GHz)
- **Frequency Range:** 902MHz ~ 928MHz
- **Gain:** 6dBic
- **Height (Max):** 0.276" (7.00mm)