# PEAW6NA-12-B1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PEAW6NA-12-B1
- **Manufacturer:** TT Electronics/BI
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/peaw6na-12-b1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/peaw6na-12-b1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CB, CE, cULus, FCC, LPS, TUV
- **Cord Length:** 70.9" (1.80m)
- **Current:** 500mA
- **Efficiency:** Level VI
- **Form:** Wall Mount (Class II)
- **Input Connector:** NEMA 1-15P
- **Input Type:** Fixed Blade
- **No Load Power Consumption:** 100mW
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 60°C
- **Output Connector:** Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
- **Polarization:** Positive Center
- **Power (Watts):** 6 W
- **Region Utilized:** North America
- **Size:** 2.12" L x 1.61" W x 0.94" H (53.8mm x 40.9mm x 23.9mm)
- **Standard Number:** 60950-1
- **Voltage:** 12V