# PEAMW30I-12-B2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PEAMW30I-12-B2
- **Manufacturer:** TT Electronics/BI
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/peamw30i-12-b2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/peamw30i-12-b2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Medical
- **Approval Agency:** CB, CCC, CE, cURus, FCC, TUV
- **Cord Length:** 47" (1.20m)
- **Current:** 2.5A
- **Efficiency:** Level VI
- **Form:** Wall Mount (Class II)
- **Input Connector:** Multi-Blade (Included)
- **Input Type:** Multi-Blade (Included)
- **No Load Power Consumption:** 100mW
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 60°C
- **Output Connector:** Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
- **Polarization:** Positive Center
- **Power (Watts):** 30 W
- **Region Utilized:** International
- **Size:** 2.90" L x 1.69" W x 1.28" H (73.6mm x 42.8mm x 32.5mm)
- **Standard Number:** 60601-1
- **Voltage:** 12V