# PEAMD72-14-B2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PEAMD72-14-B2
- **Manufacturer:** TT Electronics/BI
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/peamd72-14-b2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/peamd72-14-b2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Medical
- **Approval Agency:** CB, CE, cURus, FCC, TUV
- **Cord Length:** 47" (1.20m)
- **Current:** 3A
- **Efficiency:** Level VI
- **Form:** Desktop (Class I)
- **Input Connector:** IEC 320-C14
- **Input Type:** Cord (Sold Separately)
- **No Load Power Consumption:** 210mW
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 60°C
- **Output Connector:** Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
- **Polarization:** Positive Center
- **Power (Watts):** 72 W
- **Region Utilized:** International
- **Size:** 4.45" L x 1.93" W x 1.37" H (113.0mm x 49.0mm x 34.8mm)
- **Standard Number:** 60601-1
- **Voltage:** 24V