# PEAMD150-14
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PEAMD150-14
- **Manufacturer:** TT Electronics/BI
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/peamd150-14
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/peamd150-14#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Medical
- **Approval Agency:** CE, cURus
- **Current:** 6.25A
- **Efficiency:** Level VI
- **Form:** Desktop (Class I)
- **Input Connector:** IEC 320-C14
- **Input Type:** Cord (Sold Separately)
- **No Load Power Consumption:** 210mW
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 60°C
- **Output Connector:** Power DIN, 5 Pin
- **Power (Watts):** 150 W
- **Region Utilized:** International
- **Size:** 7.05" L x 2.56" W x 1.57" H (179.0mm x 65.0mm x 40.0mm)
- **Standard Number:** 60601-1
- **Voltage:** 24V