# PEAD150C-13
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PEAD150C-13
- **Manufacturer:** TT Electronics/BI
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pead150c-13
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pead150c-13#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CB, CCC, CE, cULus, PSE, UKCA
- **Cord Length:** 47" (1.20m)
- **Current:** 10A
- **Efficiency:** Level VI, CoC Tier 2
- **Form:** Desktop (Class I)
- **Input Connector:** IEC 320-C14
- **Input Type:** Cord (Sold Separately)
- **No Load Power Consumption:** 210mW (Max)
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 60°C
- **Output Connector:** Power DIN, 4 Pin
- **Power (Watts):** 150 W
- **Region Utilized:** International
- **Size:** 6.30" L x 2.52" W x 1.18" H (160.0mm x 64.0mm x 30.0mm)
- **Standard Number:** 62368-1
- **Voltage:** 15V