# PE991103
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PE991103
- **Manufacturer:** Curtis Industries
- **Category:** AC Power Connectors
- **Subcategory:** Power Entry Modules (PEM)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pe991103
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pe991103#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Accomodates a Fuse:** Yes (Fuse Not Included)
- **Approval Agency:** CE, CSA, TUV, UL
- **Connector Style:** IEC 320-C14
- **Connector Type:** Receptacle, Male Blades - Module
- **Current Rating:** 3A
- **Features:** Voltage Selector
- **Filter Type:** Filtered (EMI, RFI) - Commercial
- **Fuse Holder, Drawer:** Fuse Holder, Twin Fused
- **Mounting Type:** Panel Mount, Flange
- **Number of Positions:** 3
- **Panel Cutout Dimensions:** Rectangular - 28.50mm x 70.20mm
- **Switch Features:** Switch On-Off
- **Termination:** Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
- **Voltage Rating:** 250VAC