# PE711006
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PE711006
- **Manufacturer:** Curtis Industries
- **Category:** AC Power Connectors
- **Subcategory:** Power Entry Modules (PEM)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pe711006
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pe711006#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Accomodates a Fuse:** Yes (Fuse Not Included)
- **Approval Agency:** CE, CSA, TUV, UL
- **Connector Style:** IEC 320-C14
- **Connector Type:** Receptacle, Male Blades - Module
- **Current Rating:** 6A
- **Features:** Voltage Selector
- **Filter Type:** Filtered (EMI, RFI) - Commercial
- **Fuse Holder, Drawer:** Fuse Holder
- **Mounting Type:** Panel Mount, Snap-In
- **Number of Positions:** 3
- **Panel Cutout Dimensions:** Variable Size
- **Panel Thickness:** 0.031" ~ 0.125" (0.79mm ~ 3.18mm)
- **Termination:** Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
- **Voltage Rating:** 250VAC