# PE3C8817/YW-72
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PE3C8817/YW-72
- **Subcategory:** Coaxial Cables (RF)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pe3c8817-yw-72
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pe3c8817-yw-72#rfq
- **1st Contact Gender:** Male
- **2nd Connector:** HD-BNC Plug
- **2nd Connector Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **2nd Contact Gender:** Male
- **Cable Impedance:** 75 Ω
- **Cable Type:** Belden 1694A
- **Color:** Yellow
- **Connector Impedance:** 75 Ω
- **Frequency:** 6 GHz
- **Length:** 72.0" (1.8m) 6.0'
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 75°C
- **Overall Impedance:** 75 Ω