# PE3C8747/YW-72
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PE3C8747/YW-72
- **Manufacturer:** Pasternack
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Coaxial Cables (RF)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pe3c8747-yw-72
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pe3c8747-yw-72#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** HD-BNC Plug
- **1st Connector Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **1st Contact Gender:** Male
- **2nd Connector:** HD-BNC Plug
- **2nd Connector Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **2nd Contact Gender:** Male
- **Cable Impedance:** 75 Ω
- **Cable Type:** Belden 4855R
- **Color:** Yellow
- **Connector Impedance:** 75 Ω
- **Frequency:** 12 GHz
- **Length:** 72.0" (1.8m) 6.0'
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 75°C
- **Overall Impedance:** 75 Ω