# PE3C7829-12
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PE3C7829-12
- **Manufacturer:** Pasternack
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Coaxial Cables (RF)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pe3c7829-12
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pe3c7829-12#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** 4.3/10 Jack
- **1st Contact Gender:** Female
- **2nd Connector:** 4.3/10 Plug
- **2nd Contact Gender:** Male
- **Cable Impedance:** 50 Ω
- **Color:** Black
- **Connector Impedance:** 50 Ω
- **Frequency:** 6 GHz
- **Length:** 12.00" (304.80mm)
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Overall Impedance:** 50 Ω