# PE2CP1127-20
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PE2CP1127-20
- **Manufacturer:** Pasternack
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Directional Coupler
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pe2cp1127-20
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pe2cp1127-20#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** 5G, GSM, LTE
- **Coupler Type:** Standard
- **Coupling Factor:** 20dB
- **Frequency:** 1GHz ~ 67GHz
- **Insertion Loss:** 0.8dB
- **Power:** 20W