# PE2CP1120-30
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PE2CP1120-30
- **Manufacturer:** Pasternack
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Directional Coupler
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pe2cp1120-30
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pe2cp1120-30#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** 5G, GSM, LTE
- **Coupler Type:** Standard
- **Coupling Factor:** 30dB
- **Frequency:** 6GHz ~ 26.5GHz
- **Insertion Loss:** 1dB
- **Power:** 30W