# PE15A1066
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PE15A1066
- **Manufacturer:** Pasternack
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Amplifiers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pe15a1066
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pe15a1066#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 170mA
- **Frequency:** 100MHz ~ 2GHz
- **Gain:** 61.5dB
- **Noise Figure:** 2.5dB
- **P1dB:** 19dBm
- **RF Type:** General Purpose
- **Supplier Device Package:** Module
- **Test Frequency:** 100MHz ~ 2GHz
- **Voltage:** 11V ~ 15V