# PE15A1063
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PE15A1063
- **Manufacturer:** Pasternack
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Amplifiers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pe15a1063
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pe15a1063#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 140mA
- **Frequency:** 10MHz ~ 600MHz
- **Gain:** 40.5dB
- **Noise Figure:** 0.9dB
- **P1dB:** 19dBm
- **RF Type:** General Purpose
- **Supplier Device Package:** Module
- **Test Frequency:** 10MHz ~ 600MHz
- **Voltage:** 9V ~ 15V