# PE15A1044
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PE15A1044
- **Manufacturer:** Pasternack
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Amplifiers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pe15a1044
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pe15a1044#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 105mA
- **Frequency:** 10MHz ~ 550MHz
- **Gain:** 29.7dB
- **Noise Figure:** 1.7dB
- **P1dB:** 19dBm
- **RF Type:** General Purpose
- **Supplier Device Package:** Module
- **Test Frequency:** 10MHz ~ 550MHz
- **Voltage:** 15V