# PE1206FRF7W0R022L
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PE1206FRF7W0R022L
- **Manufacturer:** Yageo
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pe1206frf7w0r022l
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pe1206frf7w0r022l#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Foil
- **Features:** Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
- **Height:** 0.035" (0.89mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 170°C
- **Power (Watts):** 0.5W, 1/2W
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Resistance:** 22 mΩ
- **Size:** 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
- **Supplier Device Package:** 1206
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%