# PE-53608NL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PE-53608NL
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pe-53608nl
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pe-53608nl#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/55/3-/20/553-2084-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 900 mA
- **DC Resistance (DCR):** 560mOhm Max
- **Height:** 0.360" (9.14mm)
- **Inductance:** 192 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 130°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.570" L x 0.565" W (14.48mm x 14.35mm)