# PE-53606NLT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PE-53606NLT
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pe-53606nlt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pe-53606nlt#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/55/3-/38/553-3831-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 940 mA
- **DC Resistance (DCR):** 405mOhm Max
- **Height:** 0.360" (9.14mm)
- **Inductance:** 114 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 130°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.440" L x 0.435" W (11.18mm x 11.05mm)