# PE-1206CD680JTT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PE-1206CD680JTT
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pe-1206cd680jtt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pe-1206cd680jtt#rfq
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 900 mA
- **DC Resistance (DCR):** 260mOhm Max
- **Frequency:** 1.2GHz
- **Height:** 0.060" (1.52mm)
- **Inductance:** 68 nH
- **Material:** Ceramic
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 55 @ 300MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.140" L x 0.085" W (3.56mm x 2.16mm)
- **Supplier Device Package:** 1206 (3216 Metric)
- **Tolerance:** Â±5%