# PE-1206CD471JTT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PE-1206CD471JTT
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pe-1206cd471jtt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pe-1206cd471jtt#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/55/3-/10/553-1000-1-ND.pdf
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 490 mA
- **DC Resistance (DCR):** 1.3Ohm Max
- **Frequency:** 550MHz
- **Height:** 0.060" (1.52mm)
- **Inductance:** 470 nH
- **Material:** Ceramic
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 45 @ 150MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.140" L x 0.085" W (3.56mm x 2.16mm)
- **Supplier Device Package:** 1206 (3216 Metric)
- **Tolerance:** Â±5%