# PE-1008CD220GTT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PE-1008CD220GTT
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pe-1008cd220gtt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pe-1008cd220gtt#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 1 A
- **DC Resistance (DCR):** 120mOhm Max
- **Frequency:** 1.8GHz
- **Height:** 0.090" (2.29mm)
- **Inductance:** 22 nH
- **Material:** Ceramic
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 55 @ 350MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
- **Supplier Device Package:** 1008 (2520 Metric)
- **Tolerance:** ±2%