Part Number: PE-0805CM681KTT Manufacturer: Pulse Electronics Category: Inductors, Coils, Chokes Subcategory: Fixed Inductors Product URL: https://distyparts.com/product/pe-0805cm681ktt RFQ URL: https://distyparts.com/product/pe-0805cm681ktt#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/55/3-/10/553-1000-1-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/A1/03/76/A103766DKR-ND.jpg Summary: PE-0805CM681KTT is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Pulse Electronics and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: PE-0805CM681KTT is a fixed inductors from Pulse Electronics. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current Rating (Amps): 240 mA DC Resistance (DCR): 3.5Ohm Max Frequency: 550MHz Height: 0.062" (1.58mm) Inductance: 680 nH Material: Ceramic Mounting Type: Surface Mount Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Q @ Freq: 32 @ 50MHz Shielding: Unshielded Size: 0.090" L x 0.066" W (2.29mm x 1.68mm) Supplier Device Package: 0805 (2012 Metric) Tolerance: ±10% Type: Drum Core, Wirewound Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/pulse-electronics Category Page: https://distyparts.com/category/inductors-coils-chokes/fixed-inductors Canonical URL: https://distyparts.com/product/pe-0805cm681ktt