# PE-0805CM220GTT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PE-0805CM220GTT
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pe-0805cm220gtt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pe-0805cm220gtt#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/55/3-/20/553-2011-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/A1/03/76/A103766DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 500 mA
- **DC Resistance (DCR):** 130mOhm Max
- **Frequency:** 2.2GHz
- **Height:** 0.062" (1.58mm)
- **Inductance:** 22 nH
- **Material:** Ceramic
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 55 @ 500MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.090" L x 0.066" W (2.29mm x 1.68mm)
- **Supplier Device Package:** 0805 (2012 Metric)
- **Tolerance:** Â±2%