# PE-0805CLH6R8STS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PE-0805CLH6R8STS
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pe-0805clh6r8sts
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pe-0805clh6r8sts#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 200mA
- **Current Rating (Amps):** 600 mA
- **DC Resistance (DCR):** 420mOhm Max
- **Frequency:** 20MHz
- **Height:** 0.039" (1.00mm)
- **Inductance:** 6.8 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.083" L x 0.049" W (2.10mm x 1.25mm)